Bliny z konfiturą Żurawina kresowa z Gruszką



Bliny to tradycyjne danie pochodzące z kuchni kresowej. Do naszej rodziny trafiło z Wileńszczyzny.

Według Wikipedii:
Bliny – tradycyjne danie kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej, tradycyjnie spożywane w tygodniu ostatkowym zwanym Maslenicą, przed wielkim postem, współcześnie również w innych porach roku, bez kontekstu religijnego.
Kuchnia Kresów Wschodnich według wielu smakoszy jest uznawana za jedną z najciekawszych polskich kuchni regionalnych. Dania te są przecież popularne w całej Polsce, np. uwielbiane pierogi, gołąbki, bliny czy kutia. Wszystkie te przysmaki pochodzą z tradycji kulinarnej polskich Tatarów, Ukraińców czy Litwinów. Kuchnia kresowa łączy tradycje kuchni polskiej z kuchnią rosyjską czy austro-węgierską. Chętnie goszczą na wielu stołach od święta i na co dzień.

Składniki:

  • 200 g mąki pszennej
  • 300 g mąki gryczanej
  • 0,75 l mleka
  • 80 g masła
  • 30 g drożdży
  • 1 płaska łyżka cukru
  • 2 jaja
  • sól do 4 g
  • do smażenia masło lub olej

Przyrządzanie:

Drożdże włóż do ciepłego naczynia, wsyp łyżeczkę cukru, rozetrzyj i chwilkę poczekaj /drożdże rozpuszczą cukier/. Dodaj 3 łyżki przesianej mąki pszennej i mieszając, dolewaj ciepłego mleka, wystarczy 50 ml. Mieszaj i rozcieraj grudki tak, by rozczyn był idealnie gładki i miał konsystencję gęstej śmietany. Przykryj naczynie z drożdżami i odstaw w ciepłe miejsce. 

Przesiej mąki do miski o poj. ok. 4l lub garnka, wsyp sól i wymieszaj. Z jajek oddziel białko i żółtka. Żółtka należy utrzeć z cukrem. Masło rozpuścić lecz nie przegrzewać. Jeśli rozczyn drożdżowy dojrzał, dolej pozostałe mleko podgrzane do temp. około 400C dodaj masło i utarte żółtka – wszystko dobrze wymieszaj.  Mieszając mąkę przelej powstały rozczyn. Mieszać do momentu uzyskania ciasta o konsystencji gęstej śmietany /ja mieszam w robocie kuchennym/. Przykryj naczynie z ciastem i postaw w ciepłym miejscu, żeby ciasto wyrosło. Jeśli ciasto podwoiło swoją objętość, zamieszaj je delikatnie. 
Z białek ubij sztywną pianę, i starannie - ręcznie wymieszaj ją z ciastem. Wysmarowaną patelnię masłem lub olejem ustaw na niedużym ogniu. Gdy patelnia  dobrze rozgrzeje się, wlej na nią łyżką wazową /poj. ok. 200 ml/ ciasto i rozsmaruj je łyżką po dnie patelenki, średnica placka ok. 15 cm/.
Gdy spód lekko się zrumieni, a na wierzchu pokażą się pęcherzyki /placek musi dobrze odchodzić od patelni/, podważ placek łopatką i widelcem, przewróć i usmaż z drugiej strony. Gotowy przełóż na talerz. 
Ponownie na patelnię wlej trochę tłuszczu oraz wlej kolejną porcję ciasta. Z tej ilości ciasta wyjdzie około 20 placuszków o średnicy 15 cm. Usmażone bliny trzymaj w cieple.


Bliny podawane są na wiele sposobów, od prostych – bez dodatków lub z gotowaną rybą, po eleganckie – z  wędzonymi rybami,  rybnymi sałatkami, kawiorem, tartym serem, pastami i sosami, wędlinami dojrzewającymi, salami. Bliny można też podawać na słodko, z konfiturami. Warunkiem dobrego smaku jest, aby w momencie podania bliny były ciepłe i wilgotne.
Do blinów idealnie nadają się wyroby ETERNO. Najlepszym dodatkiem jest konfitura Żurawina kresowa z Gruszką
Nasza propozycja to bliny z pieczonym łososiem, smażonym boczkiem i konfiturą! Takiego smaku nie znałam, jest zaskakujący. Dla mnie z początku kontrowersyjny, ale przekonałam się sama jak rewelacyjny!
W między czasie przygotuj łososia, dopraw ulubionymi przyprawami i upiecz.
Usmaż boczek.
Podawaj z każdym dodatkiem oddzielnie, lub wszystko razem. Zawsze z dodatkiem konfitury Żurawina kresowa z Gruszką.









Komentarze

Popularne posty

.

.

.

.